aktuality
Niečo o tillandsiach
Tento článok som sa rozhodol napísať kvôli citelnému nedostatku odbornej literatúry o rode Tillandsia na našom trhu. Aj keď sa už nejaké informácie o tillandsiach v literatúre objavili, bolo to len pár riadkov v spojitosti s pestovaním iných rastlín, prevažne z čelade Bromeliovitých. Nakoľko sa venujem pestovaniu týchto úžasných rastlín, rozhodol som sa ich predstaviť trochu podrobnejšie aj Vám.
     Rod Tillandsia patrí do čelade Bromeliovitých ( Bromeliaceae) a podčelade Tillandsiovité ( Tillandsioideae). Pomenovanie Tillandsie dostali po švédskom profesorovi fyziky a botaniky ELIAS ERICI TIL-LANDZ ovi, ktorý svoje meno uvádzal aj ako TILLANDS.
    Vo svetovej literatúre sa uvádza, že rod Tillandsia zahrňa od 400- 550 popísaných druhov, podľa rôzných publikácií a skoro každý druh má niekoľko foriem a variet. Ja sa Vám pokúsim predstaviť len pár druhov, ktoré patria medzi najznámejšie a s obľubou pestované.
   Pôvodnou domovinou tillandsií je americký kontinent a to od južných štátov USA, cez strednú ameriku, skoro až po južný cíp južnej ameriky cca ( 40 stupňov severnej šírky až po 45 stupňov južnej šírky). 
   Sú to rastliny plné kontrastov.

Náš e-shop čo sa týka tillandsií som rozdelil na 3 časti:

Tillandsie:

sem som zaradil druhy, ktoré sa bežne používajú na vytváranie aranžmánov a rôznych dekorácií. Rastliny sú tvarovo odlišné a dajú sa z nich vytvoriť rôzne aranžmány buď použitím jedného druhu alebo ich kombináciami. Môžte ich naväzovať na rôzne drievka alebo naliepať na samorasty, pekné kamene a pod. Rastliny je najvhodnejšie naväzovať dámskou silonkou, ktorú nastriháte na pásiky zhruba 1 cm široké. Naliepať ich môžte lepidlom Chemoprén na rôzne podklady ako sú samorasty, kamene, mušle a pod. My ich aranžujeme na podložky z keramiky, na ktorú sa časom rastliny prirastú samé. Tie podložky im slúžia len ako dekorácia. Tillandsie dokážu žiť aj bez nich, voľne položené na mieste s dostatkom svetla. No príroda to zariadila tak, že rastliny vytvárajú korene ktorýmí hľadajú miesto o ktoré by sa prirástli.
V poslednej dobe sa začali tillandsie predávať v sklenených nádobách, tzv.,, aeráriách,,. Je to pekné, ale nie dlho, rastliny tam dlho nevydržia. Tillandsie sú rastliny, ktoré potrebujú pohyb vzduchu. Sú to vzdušné rastliny tzv. aerofyty. Vzduch im prináša vlahu a vzduch ich aj vysušuje. Toto nechám na zváženie. Buď budete mať peknú ,,žiarovku,, z tillandsií chvíľku, alebo pekný trsík z tillandsií za 3-4 roky.

Tillandsie,, botanické druhy,,:

sem som zaradil rastliny, ktoré nie sú čo sa týka pestovania nijak odlišné. Tiež potrebujú rosiť mäkkou vodou, pohyb vzduchu a dostatok svetla. No sú to druhy buď podstatne menšie, alebo väčšie, alebo druhy ktoré stále dorastajú a tým pádom by na aranžmáne nevyzerali až tak pekne. Len samostatne naviazané.  Niektoré z týchto rastlín sú v prírode dosť vzácne a rastú veeeľmi pomaly. Pokiaľ sa rozhodnete aj pre pestovanie týchto ,, druhov,, môžte byť ich rastom a kvetmi milo prekvapení.  Určite vás nesklamú. Sú to síce rastliny o pár eur drahšie, ale stoja za to.
Napr. T. ,,Gordon,, , je kríženec druhu T. aeranthos a T. tenuifolia a ešte sa nestalo počas nášho pestovania tillandsií, aby počas Vianoc nekvitli. Z mojich skúseností, je to jedna z najodolnejších tillandsií. No kvitne len počas našich zimných mesiacov.

Tillandsie,, zo semien,,

pestovaniu tillandsií sa venujem už od roku 2002 a nedalo mi skúsiť rozmnožiť tillandsie aj semienkami. Je to pekná a zaujímavá práca až na to, že semenáčiky v našich podmienkach rastú neskutočne pomaly. Sú druhy, ktoré sú samoopelivé, no väčšinu treba opeliť. Vysial som už asi cez 50 druhov tillandsií, buď čistých, alebo som sa pokúšal aj o ich kríženie a niektoré už majú 7-8 rokov a nemôžem ich dať na náš e-shop, lebo sú len 1-2 cm veľké. Nejak sa im v našich zemepisných šírkach asi nepáči.  No sú druhy, ktorých už teraz robím 3-4 výsev. 

Držím vám všetkým palce s pestovaním týchto úžasných rastlín.

admin (14-03-2019 22:38:37)

Zasielanie rastlín
Vážení návštevníci našich stránok. Chcem vás upozorniť, že zasielanie rastlín bude od 8.12. 2016 až do 9.1. 2017  z dôvodu našej neprítomnosti pozastavené.
Rastliny začneme posielať až po 9.1. 2017 , samozrejme pokiaľ nám to dovolí počasie.
Ďakujeme za pochopenie.

admin (08-12-2016 16:23:31)

Nové druhy tillandsií zo semien
Do našeho e-shopu, sme pridali ďalšie druhy tillandsií vypestovaných zo semien v našom skleníku. Rastlinky sú staré od 4 - 8 rokov. Momentálne pestujeme okolo 40 druhov  semenáčikov tillandsií. Pestujeme čisté botanické druhy, ale aj skúšame niektoré druhy navzájom krížiť. V našich zemepisných šírkach, ale rastú semenáče tillandsií neskutočne pomaly. Akonáhle nám dorastú ďalšie druhy semenáčikov do nejakých ,, zaujímavých,, rozmerov, pridáme ich do nášho e-shopu.

admin (02-10-2016 20:23:09)

Informacia
Rastliny, objednane od 23. 7. 2016 budeme posielat az 8. 8. 2016. Dakujem

admin (22-07-2016 14:27:16)

Pozývame Vás

DNI ORIGINALITY open air


zážitkový rodinný festival TVORIVOSTI a ZRUČNOSTI.


20.-21.8.2016 PIEŠŤANY, autocamp Lodenica.

admin (11-07-2016 22:33:13)

TOP produkty
akcie